Papričky Habanero

Když řekne Jamie Oliver  "dejte tam trochu chilli...."  tak myslí pravděpodobně "dejte tam Habanero..." 

Habaner jsou desítky odrůd a my hodně z nich máme v našich foliovnících fakt osahané. Takže vám je tu přiblížíme tak, jak je známe my osobně.

První ostré zkušenosti se svatou trojici Habanero Red, Habanero Orange a Habanero Chocolate jsme udělaly hned v roce 2013. Překvapeny snadným pěstování a obrovskou plodností jsme okamžitě pochopily, proč si je zaerkovali Holanďani (zaerkovali je moje slovo pro drží licenci) i přesto, že Habanero pochází z Karibiku. Pokud si vzhledem k velikosti vyberete tu správnou odrůdu, dá se velmi dobře pěstovat i v květináči - dopřejte jedné kytce 10 litrů zeminy a více. A jestli vás chytne zahradničení zapamatujte si, že Habanero velmi jednoduše přezimuje. Takže můžete mít kytku více let. 

Ze základních barev je ještě běžně pěstováno Habanero Yellow. A pak nastupují raritky. Snad největší z Habaner (keř i plod) je Habanero Mustard. Barva a vůně hořčice a proto jej přidáváme do naší hořčice - skoro absolutní rým, že :-) ? Naopak nejmenší Habanero je Habanero Peruvian White. Keř je malinký, na výšku je do 30cm, plody připomínají tvarem olivu, jsou krémové, 2x2 cm malé. Topmodelkou mezi Habanery je Habanero Tasmanian - plod přechází ze zelené do černé a pak do rudé. Fakt parádnice.  

Pro většinu nás, Čechů, je Habanero už fakt ostrý. Ve světě se ale jeho ostrost považuje za bod zlomu. Od síly Habanera (SHU 125.000 - 250.000 a některé variety, např, Red Savina i více), se odrůdy považují za extrémně pálivé. Tak si vyzkoušejte vaše možnosti. 

Různé odrůdy začínají dozrávat v různou dobu. Jako první skoro každý rok sklízíme už zmiňované Habanero Tasmanian. A jako poslední Habanero Chocolatte. To si dává načas, přesto to i v našich klimatických podmínkách stihne. Sklízet první plody začnete už určitě v polovině prázdnin. 

....... a sklízíte až do prvních mrazíků. Habanero je totiž doslova obalené plody. Není výjimkou až 130kusů bobulek z jednoho keře. Je to masakr. My osobně v Ladné sklízíme Habanera v různých sortách přes tunu (tuna je 1.000kg!) a pak je zpracováváme všemi možnými způsoby. Nakládáme, sušíme, fermentujeme z nich pasty, vaříme z nich čisté pasty, zamrazujeme...Volným přepočtem dojdete k číslu, že za 4 měsíce sklizně nám projde rukama nějakých 100.000 kusů plodů Habanera. 

Ale abych nebyla pořád  jen pozitivní, nasypu na ně taky trochu špíny.  Maj svoji chuť. Maj takovej nějakej vocas. A často slyším, že Habanero třeba v mase - obzvláště vepřovým - tak nějak smrdí. Ale je to přesně 50 : 50. Někdo je miluje, jiný je nenávidí. Já tam cítím rozinky a ty k smrti nenávidím. Tak hádejte, na který straně stojím.... 

Prostě a jednoduše po ochutnávce Habanera už jeho chuť rozpoznáte vždycky a všude.