Jak chilli pomáhá našemu zdraví

Obrázek článku

A proč vlastně chilli jíst? Tady je MENU

Kapsaicin působí hlavně preventivně. Ideální je zařazovat papričky do stravy, zhruba čtyři průměrné papričky týdně.

Hubnutí

Pravidelná konzumace polévkové lžíce mletých papriček denně zrychlí váš metabolismus až o 20 % – uvádí výzkumy. Chilli papričky navíc obsahují bílkoviny, tudíž nejen při redukci váhy vám budou skvělým společníkem. Kapsaicin působí na centrum nasycenosti v mozku, takže přestane s jídlem na talíři podstatně dříve, podporují trávení, jsou přírodním projímadlem a při dlouhodobé konzumaci snižují chuť na sladké a tučné . Navíc jsou nízkokalorické . Konkrétně ve 100 gramech se nachází zhruba 40 kalorií. Zvyšuje i produkci žluči a žaludečních šťáv, což působí příznivě na lepší rozklad potravy a trávení příliš tučných jídel. Kyselé žaludeční šťávy kromě toho fungují antibakteriálně a tím ničí choroboplodné zárodky ve střevech. Mizí křeče, nadýmání, zvyšuje se aktivita střevní peristaltiky.

Některé salony krásy nabízejí dokonce chilli zábaly. Ty prokrvují tělo zvenčí a to významně napomáhá odstraňovat celulitidu.  

Protirakovinný účinek

Kapsaicin funguje i jako obrana proti nádorovým onemocněním. Molekuly kapsaicinu se naváží na rakovinové buňky a zahájí sebedestruktivní proces. Studie ukazují jeho účinnost v boji proti rakovině prostaty, pozitivní vliv na léčbu rakoviny plic a slinivky, i jako prevence rakoviny žaludku. Ideální je zařazovat 400mg kapsaicinu třikrát týdně, což odpovídá zhruba čtyřem průměrným chilli papričkám.

Doplněk výživy

Ve 100 gramech feferonek se nachází 13 % doporučené denní dávky železa. (Mimo jiné pak obsahují i mangan, draslík, vápník a hořčík). Konzumací jedné červené chilli papričky dodáte tělu 0,5 mg železa, což je oproti jiným druhům zeleniny výrazné množství . Pro představu: za bohatý zdroj železa se označuje například i brokolice, která na 100gramů obsahuje poloviční množství .

Imunita

Chilli papričky s obsahem vitaminu A, B patří mezi plody výrazně podporující náš imunitní systém. Kapsaicin působí jako antioxidant, chová se také jako přírodní antibiotikum. Chilli papričky jsou bohaté i na vitamin C. Ve 100 gramech najdete 240 % potřebné denní dávky. Stačí tedy jedna středně velká paprička, a máte vystaráno. Vitamin C je skvělý v boji proti infekcím a snižuje projevy virů chřipky a nachlazení. Kapsaicin je rovněž účinný v prevenci chronických zánětů dutin a proti ucpanému nosu. Ostrá pálivost podporuje sekreci a pomáhá očišťovat sliznici nosu.

Chilli a cholesterol

Další z vynikajících schopností látky kapsaicinu je regulace LDL cholesterolu v krvi. Zajišťuje jeho rozpuštění a následné vyloučení z těla. Papričky tak mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a snižují riziko srdečních infarktů a mrtvice.

Chilli a diabetes

Díky kapsaicinu jsou chilli papričky přímo zázračné tím, jak snižují množství inzulinu po jídle. Údajně je to o více než 50 procent. Obsahují hodně vlákniny, která zpomaluje rychlost vstřebávání cukru do těla. Pro diabetiky velmi vhodné .

Chilli jako bojovník proti depresím

Kapsaicin má vliv i na duševní rozpoložení. Na výskyt této látky v krvi tělo reaguje produkcí hormonů endorfinu a serotoninu, které jsou známé jako hormony štěstí.

Chilli a cévy

Kapsaicin a dihydrokapsaicin brání vzniku krevních sraženin. Účinky chilli by mohly nahradit aspirin, který kardiaci užívají na ředění krve a to bez neblahých vedlejších účinků, jak v prevenci onemocnění srdce, tak při již rozvinuté chorobě . V zemích, kde se chilli používá velice často, mají lidé mnohem méně srdečních infarktů, mrtvice a plicní embolie.

Chilli a léčba bolesti

Kapsaicin obsažený v krémech a mastech zmírňuje bolesti kloubů při revmatismu, artritidě , a při zánětlivých onemocnění podpůrných tkání (šlachy a vazy kloubů). Různé masti a mazání s obsahem chilli papriček ulevují při bolesti hlavy. Kapsaicin podporuje produkci tepla v těle. Při potírání podbřišku mastí s obsahem chilli se silně prokrví sliznice, významně se sníží menstruační bolesti a urychlí celý proces cyklu.

Chilli a potence

Chilli papričky jsou považovány za přírodní afrodiziakum. Kapsaicin stimuluje krevní oběh a tím dochází k lepšímu prokrvení celého těla. Prokrvením pohlavních orgánů se následně zvyšuje jejich citlivost.

 

Kdo by se měl chilli vyhnout

Lidé s přecitlivělým žaludkem, s žaludečními vředy, s vředy dvanácterníku.

Závěrem: užívejte chilli nejlépe rozumné, střední ostrosti, s mírou, ale zcela pravidelně. Nevyléčí, ale je velmi účinným preventivním prostředkem, či podpůrným pomocníkem při průběhu léčby.