Chilli papričky Bulgarian Carrot

Chilli paprička Bulgarian Carrot - bulharská mrkev?

Chilli paprička Bulgarian Carrot svým špičatým tvarem a jasně oranžovou slupkou je úrostě nezaměnitelná. Rozsah SHU je dost široký. Pohybuje se někde mezi 5 000 až 30 000, takže narazíte na nějakou s pálivostí papričky Jalapeňo, ale taky s pálivostí Caynneské chilli paričky. V dospělosti zraje od tmavě zelené po jasně oranžovou. Botanicky je klasifikovaná jako Capsicum annuum.

Jak sám název napovídá pocházející z Bulharska. Někteří je považují za křížence karibské odrůdy habanero a bulharské papriky. Setkáte se také s názvy jako Hot Carrot - carott, kvůli podobnosti s baby karotkou, nebo Shipka, to zase zřejmě podle názvu malého městečka v Bulharsku.

O této papričce je i legenda, která tvrdí, že papričky Bulgarian Carrot byly před pádem "železné opony" pašovány přes hranice a díky tomotu pašování následně rozšířena po Evropě, do Karibiku a o něco později do Spojených států.

Tato atraktivní rostlina má bílé květy, je asi 45-60 cm vysoká a schopná se úplně obsypat hromadou papriček. Navíc rychle roste a je vhodná i do chladnějšího podnebí. 

Bulgarian Carrot je o trošku křupavější než jiné chilli papričky. Dužina je tenká a vodnatá. Papričky mají ovocnou, kyselou a lehce nasládlou chuť. Je skvělá na pečení a nakládání, hodí se do sals a chutney, také na smažení a grilování a lze je i přimíchat do salátů.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení