Chilli paprička Aji Charapita

Už jste viděli menší a roztomilejší plody, než jsou ty u chilli papričky Aji Charapita?

No my také ne. Papričky jsou opravdu malé s průměrem 5–8 milimetrů a navíc jsou kulaté a zlatavě-žluté s tenkou, lesklou a hladkou slupku. Pod tou slupkou najdete žlutou, pevnou a krásně křupavou dužinu a v ní spoustu semínek. 

Papričky Aji Charapita pocházejí z džungle severního Peru a botanicky jsou klasifikované jako Capsicum chinense. Někteří je znají jako divoké peruánské chilli. SHU se u nich pohybuje mezi 30 000-50 000Název pochází z termínu "charapita", což je laskavé oslovení pro domorodé ženy této oblasti. Tato paprička je zásadní součástí tradiční amazonské kuchyně a získala si pověst svou chutí a střední pálivostí.

Rostlina je robustně košatá a může dosáhnout až přes jeden metr na výšku. Prospívají v teplém podnebí. Třeba v Peru nebo v Chille je pěstují převážně "nadivoko", ale také jako pokojové rostliny, protože spousta peruánských receptů se bez nich neobejde. Aji Charapita obvykle dorůstá výšky mezi 30 až 60 centimetry. Může být tedy považována za středně vysokou až nižší rostlinu v porovnání s některými většími odrůdami paprik. Je to spíše kompaktní rostlina, což z ní dělá vhodnou volbu pro pěstování v květináčích, květinových záhonech nebo zahrádkách.

A víte, že papričky Aji Charapita jsou považovány za jednu z nejdražších odrůd chilli na světě? No, je to tak. Pro někoho je "jako šafránu" , pro jiného "jako Aji Charapita".

Plody chutnají ovocně a tak nějak citrusově svěže. Klidně se dají baštit čerstvé. Můžete je také najemno nakrájet a zamíchat do sals a omáček a hodí se i k rybám a drůbežímu masu. Papričky Aji Charapita lze také usušit a nebo zmrazit.

My je třeba nakládáme. Tak co WOCHutnáte?